Categorie

„Nu există creştin adevărat fără ca el să fie om al bucuriei“

Data evenimentului:
Publicat

Biserica Mănăstirii Golia din Iaşi a fost arhiplină duminică, 8 martie, numeroşi credincioşi participând la Sfânta Liturghie oficiată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan. În cadrul slujbei, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei a hirotesit un preot în duhovnic şi l-a ridicat la treapta de protosinghel pe părintele stareţ Serafim Nastasiu.

În Duminica a II-a din Postul Mare, Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Arhiepiscopul Iaşilor şi Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, a săvârşit slujba Sfintei Liturghii, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, la Mănăstirea Golia din Iaşi. Credincioşi din tot municipiul au participat la slujba arhierească, mulţi dintre ei împărtăşindu-se cu Sfintele Taine.

„Ce poate face omul pentru a ajunge în faţa lui Dumnezeu? Postul, milostenia, o viaţă curată în familie, fidelitate între soţi, naştere de copii, educaţia lor în duh adevărat, asumarea diferitelor slujiri în viaţa cetăţii - toate aceste calităţi definesc normalitatea, bunătatea şi bunul-simţ. Dincolo de aceste lucruri însă, de la starea de om corect, cu bun-simţ, suntem chemaţi să facem un pas mai departe, căci nu există creştin adevărat fără ca el să fie om al bucuriei, nu există creştin adevărat fără să fie om liber, frumos în sufletul şi chipul său. Omul nu poate ajunge la Dumnezeu prin forţele sale, ci doar cu harul lui Dumnezeu. Însă ca acest har să lucreze, omul este chemat să zică un simplu, dar fundamental «Da, Doamne!»“, a subliniat în cuvântul de învăţătură IPS Teofan.

În cadrul slujbei arhiereşti, părintele Pavăl Dorel fost hirotesit duhovnic, iar stareţul Mănăstirii Golia, părintele Serafim Nastasiu, a primit hirotesia în treapta de protosinghel din partea Mitropolitului Moldovei şi Bucovinei. După otpustul Sfintei Liturghii, înainte de a pleca spre casele lor, credincioşii, conform tradiţiei, au fost binecuvântaţi de IPS Mitropolit Teofan.

(sursa: doxologia.ro)

Citește alte articole despre: